Oceľové haly spoločnosti LLENTAB vynikajú nielen svojou vysokou kvalitou, ale aj dizajnom. Cieľom je totiž splniť všetky požiadavky zákazníkov, súvisiace s nárokmi na samotné priestory, ale dôraz je tiež kladený na urbanistické riešenie, vhodné do daného priestoru. V tomto smere spolupracuje spoločnosť LLENTAB okrem iného s architektom Janom Kupcom (STUDIO A), ktorého sme požiadali o rozhovor.

Jan Kupec, Architekt Studio A

Pán architekt, čo všetko patrí medzi vaše základné úlohy, spojené s prípravou výstavby oceľových hál LLENTAB?

Mojou úlohou je návrh budov – od začiatku až do konečnej fázy, teda od štúdie až po realizačnú dokumentáciu. Čo sa týka nárokov na vizuálne a priestorové usporiadanie, vždy záleží na zadaní investora. Niektorý povie, že hala bude stáť vnútri areálu a nepotrebuje nadštandardné riešenie. Iný ale požaduje svoju firmu prezentovať. Najmä pre haly, ktoré majú byť umiestnené vo frontálnej časti pri hlavnej ceste, ktoré majú svojim dizajnom firmu ako takú reprezentovať, býva na vzhľad kladený oveľa väčší dôraz. Ide často o haly, v ktorých sídli aj administratíva, čo súvisí s požiadavkou na väčšie presklenie, predovšetkým presklenú fasádu. Na Slovensku sa veľakrát uprednostňuje funkčnosť nad estetikou hál, ale situácia sa v tomto smere už zlepšuje.

Aká je v tomto smere situácia v zahraničí?

Keď cestujem do zahraničia, stále sa samozrejme na dizajn hál pozerám. Napríklad v severnom Taliansku, v Rakúsku alebo Nemecku je stále viac vidieť, že sa haly snažia mať vlastnú DNA. Haly firiem sú prostriedkom na prezentáciu. Aj klasickej skladovacej hale sa dá dať tvár. Keď sa pozrieme na haly na Slovensku, prevláda šedá farba. Vidíme šedé polia hál, jedna ako druhá. Práve v oblasti dizajnu majú haly LLENTAB skvelé možnosti, pretože je možné opláštiť ich rôznofarebnými panelmi alebo trapézovým plechom a pre dodatočné obloženie možno využiť napríklad cembonitové dosky, kazety, lamely alebo dokonca použiť aj drevo.

Takže oceľové haly môžu byť opláštené aj drevom?

Presne tak. Hala zo sendvičových panelov môže byť obložená drevom. Je samozrejme nutné pritom myslieť na požiarne odstupy atď. Drevo môže byť využité napríklad len vo frontálnej časti oceľovej haly. Som rád, že sa situácia v oblasti vzhľadu hál u nás zlepšuje. Súvisí to zrejme s tým, že sa darí ekonomike. Pre firmy sú dizajnové prvky hál aj odlíšením od konkurencie. Na tento trend spoločnosť LLENTAB vhodne reaguje a v oblasti dizajnových možností má čo ponúknuť. Okrem vysokej kvality oceľovej haly teda LLENTAB ponúka aj širokú škálu architektonických možností.

Čo teda v oblasti dizajnu oceľových hál patrí medzi moderné trendy?

Používajú sa rôzne odtiene šedej farby panelov, až po panely čierne. Pri opláštení je trendom použitie trapézového plechu, ktorý má antracitovú až tmavú farbu. Takto dizajnovo navrhnutú farebnosť haly dokáže rozžiariť jednoducho vhodne umiestnené logo. Moderný dizajn teda nemusí byť len o výrazných farbách. Firmy stále viac kladú dôraz na vzhľad a funkciu, uvedomujú si, že v hale, ktorá krásne vyzerá a správne funguje, je aj príjemné pracovné prostredie.

Firma LLENTAB ponúka širokú paletu farebných možností opláštenia pre oceľové haly, predpokladám teda, že ako architekt máte v tomto smere iste rozsiahle možnosti?

Je možné využiť akúkoľvek farbu zo vzorkovníka RAL. Vždy záleží na predstavách zákazníka a odvahe architekta. Ja by som napríklad nebol natoľko odvážny, že by som urobil celú fasádu červenú. Na druhú stranu, dizajn nie je len o výrazných farbách, ale ja som zástancom, ako som naznačil, tmavších odtieňov sivej až čiernej farby, samozrejme s ďalším dizajnovým prvkom, napríklad decentným farebným logom na stene oceľovej haly. Dizajn je potrebné vždy prispôsobiť konkrétnej lokalite a danej firme, aby každé riešenie bolo individuálne. Vrátim sa ku spomínanému drevu: keď je požiadavka na výstavbu haly pre firmu, ktorá spracováva napríklad drevo a potrebuje predajňu so skladom dajme tomu na Horehroní, využitie dreva v rámci dizajnu sa priamo ponúka. Drevo v tomto prípade patrí ako k lokalite, tak k firme. Inde môže urobiť drsnú priemyselnú tvár perforovaný plech, rôzne ťahokovy. Toto riešenie je vhodné napríklad pre firmy z oblasti kovovýroby a automobilového priemyslu.

Hrá v oblasti voľby farebnosti rolu aj farba loga firmy?

Farba loga sa samozrejme zohľadňuje. Keď má byť na fasáde logo, jej farebnosť sa vyberá s ohľadom na vhodnosť k logu. Možností je veľa, každá oceľová hala je pre mňa unikátna.

Čo vás baví na tom, že navrhujete dizajn pre oceľové haly? Predsa len sa nejedná o vily, ale o priemyselné stavby …

Navrhujem nielen oceľové haly, ale aj rodinné domy a tiež ich interiéry. Na práci ma veľmi baví zápal investorov – keď vidím, že chcú mať halu peknú, mám z toho radosť. Stáva sa, že nekončíme u exteriéru, ale navrhujeme aj interiér, aby sa zamestnancom v hale pracovalo čo najlepšie, aby sa v nej dobre cítili. To vždy vnímam ako veľkú výzvu. Prístupov môže byť viac, ale vždy som rád, keď sa myslí na pracovníkov v hale. Uvediem konkrétny príklad: okná v dennej miestnosti môžu byť urobené takmer pri strope, aby sa vyhovelo hygienickým požiadavkám na prístup svetla, alebo je možné okná urobiť tak, aby sa cez ne zamestnanci „prepojili“ s exteriérom a na chvíľu tak „vypadli“ z pracovného procesu. Je nutné si uvedomiť, že prepojenie pracovného prostredia s exteriérom výrazne zlepšuje pocit z pracovného prostredia. Firmy stále viac chápu potrebu zamestnancov cítiť sa v práci príjemne, čo sa prejavuje aj vo veľmi kvalitnej realizácii spoločných priestorov pre zamestnancov. Predtým sa kládol dôraz na to, aby bol perfektne vykonaný vstup do administratívnej časti, kadiaľ chodí vedenie a návštevy, dnes sa myslí aj na zázemie pre zamestnancov.

CZ0592-TJP-Melnik
CZ0657_Car_Point
8825_Sport_Hala_Radotin
CZ0502_Artes-Natur
Skladova hala poľnohospodarska stavba Klimcik_2
CZ0538_Avydon
CZ0369_Truck_Rent
CZ0643_Hasici_Zbysov
Ani na Slovensku nie je nevyhnutné vytvárať šedé polia hál. Rád pracuje s rôznofarebnými panelmi, v rámci dizajnových návrhov využíva aj perforovaný plech alebo drevo. Vymýšľa originálne dizajnové riešenia.
Jan Kupec, Architekt Studio A - rozhovor o oceľových halách LLENTABJan Kupec, Architekt Studio A
Autosalón - rôznorodé využitie LLENTAB oceľových hál